Resurse Umane

Ordinul privind acordarea voucherelor de vacanță pentru angajații din învățământ a apărut în Monitorul Oficial

Ministerul Educației a adoptat ordinul privind stabilirea modalității de acordare a voucherelor de vacanţă pentru unităţile/instituţiile de învăţământ de stat, Ministerul Educaţiei şi alte instituţii publice din subordinea/coordonarea acestuia, pentru anul 2022, acest act normativ fiind publicat ieri, 14 aprilie 2022, în Monitorul Oficial.

Voucherele de vacanță se acordă tuturor persoanelor care au calitatea de salariat în unitățile/instituțiile prevăzute la alin. (1), la momentul acordării acestora. Având în vedere că voucherele de vacanță se acordă pentru recuperarea și întreținerea capacității de muncă a personalului, nu pot beneficia de acestea decât persoanele care au desfășurat efectiv activitate în perioada de referință, indiferent de perioada lucrată.

Voucherele de vacanță aferente anului 2022 se emit doar pe suport electronic și sunt în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat în limita sumelor prevăzute în buget alocate cu această destinaţie.

Pentru mai multe detalii, accesați link-ul de mai jos.

ORDIN VOUCHERE VACANTA 2022 mf

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *