Resurse Umane

Proiect de OUG privind plata diferenţelor de drepturi salariale cuvenite personalului  didactic din învățământul de stat pentru perioada 1 iulie 2017 – 31 august 2021

Ministerul Educației a publicat pe site-ul edu.ro proiectul de Ordonanță de urgență privind plata diferenţelor de drepturi salariale cuvenite personalului  didactic din învățământul de stat pentru perioada 1 iulie 2017 – 31 august 2021. Proiectul este supus consultării publice, în condiţiile art. 7 din Legea nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, republicată, dar și a consultării preliminare interinstituționale, Ministerul Educaţiei. Propunerile și sugestiile cu privire la proiectul supus consultării publice pot fi trimise în următoarele 10 zile.

Menționăm că acest act normativ a fost cerut de către organizațiile sindicale în adresa trimisă prim-ministrului cu ocazia protestelor organizate în lunile decembrie 2021 și ianuarie 2022.

Potrivit proiectului de OUG întregul personal didactic ar urma să beneficieze de calculul și plata corecte ale drepturilor salariale cuvenite conform tranșelor de vechime în învățământ (de la data de 01.09.2017), respectiv ale drepturilor reglementate ca majorări/creșteri salariale (începând cu 01.01.2019), potrivit Legii-cadru nr. 153/2017.

Proiect_OUG_plata_diferente_drepturi_salariale_personal_didactic

Nota_fundamentare_Proiect_OUG_plata_diferente_drepturi_salariale_personal_didactic

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *