Evaluare Nationala

Evaluarea națională 2022: Precizări privind proba de limba și literatura română

Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație a publicat pe site-ul propriu noi informații despre Evaluarea națională. Precizarile fac referire la structura subiectului la disciplina limba și literatura română de la Evaluarea națională pentru absolvenții clasei a VIII-a.

Potrivit documentului, subiectele pentru Evaluarea națională pentru absolvenții clasei a VIII-a la disciplina limba și literatura română se realizează în conformitate cu programa de examen aprobată prin Ordinul ministrului educației nr. 3237/2021. Programa de evaluare are la baza Programa școlară la disciplina limba și literatura română, clasele V-V/11, aprobată prin OMEN nr. 3393/2017.

Pentru mai multe informații, accesați documentele atașate:

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *