Gimnazial Liceal Preșcolar Primar

Proiect de Hotărâre de Guvern: 4500 de posturi în plus în noul an școlar

Crearea a 4.500 de posturi pentru cadre didactice este prevăzută într-un proiect de hotărâre de Guvern publicat miercuri pe site-ul Ministerului Educației. Măsura fusese anunțată de ministrul Sorin Cîmpeanu, dar era condiționată de aprobarea solicitării de majorare a bugetului la rectificarea bugetară.

Este indicată o finanțare de peste 87 milioane de lei pentru acest an, la capitolul „cheltuieli de personal”, din bugetul Ministerului Educației, pentru această măsură. Angajarea celor 4.500 de persoane urmând să se facă pentru anul școlar 2021-2022, care începe la 1 septembrie, cursurile urmând să debuteze pe 13 septembrie.

Proiectul de HG poate fi accesat aici. 

Mai multe, pe edupedu.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *