Gimnazial

Școala din Abrud cu scări matematice și un spațiu relaxant de citit la bibliotecă, extrem de atractiv pentru copii: ”Școala-i cum ți-o faci

Școala Gimnazială „Avram Iancu” din Abrud, județul Alba, a devenit o școală mai vie, mai colorată în mai puțin de un an de zile. Schimbarea spațiilor a început în luna august a anului trecut, iar la fiecare mică transformare, copiii au spus ”wow”: atunci când au văzut scările reci de beton îmbrăcate în culoare, mesajele motivante din băi, spațiul supraetajat din bibliotecă ori sălile de clasă amenajate în curtea școlii. Din sponzorizări și cu ajutorul voluntarilor, o școală ”ascunsă” după o centrală termică a devenit mai primitoare pentru cei 200 de elevi și mai vizibilă pentru trecători și vizitatori, care pot admira, după un gard din creioane, o pictură realizată la intrarea în curtea școlii.

 

Mai multe, pe sparknews.ro.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *