Gimnazial Liceal Preșcolar Primar Profesional Resurse Umane

OFICIAL Profesorii titulari tineri pot candida la funcțiile de directori de școală și de inspectori. Ordonanța de urgență care elimină condiția de apartenență la Corpul național experților în management a intrat în vigoare

Profesorii titulari, care au cel puțin 5 ani vechime în învățământ, pot candida la funcțiile de directori de școală, iar cei care au gradul didactic II, pot candida la cele de inspectori, potrivit Ordonanție de Urgență nr. 41/2021 publicată în Monitorul Oficial. Actul normativ modifică Legea Educației și elimină obligativitatea oricărui candidat la o funcție într-o școală sau instituție de învățământ preuniversitar, la Corpul național al experților în management educațional.

Mai multe, pe edupedu.ro

OUG-ul poate fi descărcat de aici.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *