Gimnazial Liceal Preșcolar Primar Profesional Resurse Umane

Clase în aer liber, amenajate în școlile din România. Anca Tîrcă: „Aceste clase se pot realiza relativ ușor, iar avantajele sunt destule”

Anca Tîrcă, consultant educațional, lansa anul trecut, în iulie, campania ”Clase în aer liber în România”, prin care încuraja organizarea de ore în aer liber odată cu reluarea cursurilor din toamnă și amenajarea unor spații de învățare în curtea sau în grădina școlii. Ideea propusă ca o soluție la provocările pandemiei a fost preluată de multe școli, iar astăzi avem astfel de clase în diverse locuri din țară, spune Anca Tîrcă.

Mai multe, pe sparknews.ro.

Foto: Insula de lectură în natură – Școala Gimnazială ”Regina Maria” Mănăstirea Cașin. Sursa foto: Clase în aer liber în România

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *