Gimnazial

ISJ Vâlcea a obținut acreditarea ERASMUS+

Inspectoratul Școlar Județean Vâlcea a obținut acreditarea ERASMUS+ pentru domeniul proiecte educaționale școlare.

Astfel, ISJ Vâlcea este lider de consorțiu într-un parteneriat educațional cu 24 de școli gimnaziale din mediul rural. Ce înseamnă acest lucru? Începând cu anul școlar 2022-2023, ISJ Vâlcea va facilita participarea elevilor, profesorilor și directorilor la proiecte educaționale de schimb școlar în cadrul programului educațional Erasmus +.

Potrivit reprezentanților inspectoratului, până la sfârșitul anului 2028, un număr de 630 de elevi, 100 de profesori și 24 de directori de la școli gimnaziale din mediul rural vor putea lua parte la mobilități de învățare Erasmus +.

Școlile partenere în consorțiul coordonat de ISJ Vâlcea sunt scolile gimnaziale din localitățile: Tomșani, Dăești, Lapușata, Lungești, Olanu, Stănești, Muereasca de Sus, Golești, Galicea, Ghioroiu, Țepești, Perișani, Șirineasa, Ulmetu, Grădiștea, Cueni, Rusănești, Madulari-Cernișoara, Gușoeni, Ocnele Mari, Bujoreni, Pesceana, Paușești-Măglași și Vaideeni.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *