Gimnazial Liceal Preșcolar Primar Profesional Resurse Umane

10 milioane de teste pentru preșcolari, elevi şi angajați din învăţământ

Până la începutul săptămânii viitoare vor fi livrate în şcoli 10 milioane de teste pentru preșcolari, elevi şi angajați din învăţământ.
Ministerul Educației, la solicitarea Inspectoratului General Pentru Situații de Urgență, a transmis repartizarea pe județe pentru primul lot de teste rapide pe bază de salivă (10 milioane de teste) pentru a putea fi utilizate începând de săptămâna viitoare (cea de-a doua săptămâna a semestrului 2).
„Apreciem deblocarea procesului de achiziție a testelor, atât de necesare pentru funcționarea în condiții de siguranță sanitară a școlilor și grădinițelor“, a declarat ministrul Sorin Mihai Cîmpeanu, pe pagina de facebook.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *