Gimnazial Liceal Noutăți Legislative Preșcolar Primar Profesional Resurse Umane

Ordinul comun privind noile reguli pentru unitățile de învățământ a fost publicat în Monitorul Oficial

Noul ordin reglementează procedura și măsurile obligatorii privind  prevenirea şi combaterea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2 care se vor aplica în unităţile de învățământ preuniversitar/conexe/instituţiile de învăţământ, în scopul asigurării dreptului la învăţătură şi a dreptului la sănătate, pentru beneficiarii primari ai dreptului la învăţătură, studenţi şi personalul din sistemul naţional de învăţământ.

Potrivit documentului, școlile vor rămâne deschise indiferent de incidența din localitate, dar se vor închide în cazul în care 50% din clase au cazuri de covid. Închiderea școlilor va fi decisă consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ, care propune ISJ/ISMB aplicarea scenariului de organizare şi desfăşurare a cursurilor în unitatea de învăţământ.

Cele două scenarii:

Scenariul 1 Participarea zilnică cu prezență fizică a tuturor antepreșcolarilor, preşcolarilor şi elevilor în unităţile de învăţământ, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie indiferent de rata de incidență cumulată, cu respectarea tuturor normelor de prevenire a răspândirii infecțiilor cu SARS-CoV-2, până la suspendarea cursurilor cu prezență fizică, pe baza cazurilor confirmate în grupă/clasă/unitate de învățământ/conexă

 

Scenariul 2  

Participarea zilnică, în sistem online a  elevilor

Cu aplicarea dispozițiilor art. 6, în funcție de cazurile confirmate de îmbolnăvire cu virusul SARS-CoV-2  într-o clasă/grupă/unitate de învățământ/conexă, respectiv suspendarea cursurilor cu prezență fizică la nivelul grupei/clasei/unității de învățământ/conexe

Pentru mai multe informații, consultați ordinul comun:

 – Varianta word

– Varianta pdf publicată în Monitorul Oficial

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *