Gimnazial Liceal Preșcolar Primar Profesional Resurse Umane

Proba scrisă a concursului pentru ocuparea funcțiilor de directori și directori adjuncți s-ar putea amâna pentru septembrie

Prezent la Iași, la întâlnirea cu inspectorii generali din județele  Iași, Suceava, Bacău, Botoșani, Vaslui și Neamț, ministrul educației, Sorin Mihai Cîmpeanu, a declarat că proba scrisă a examenului pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct în unitățile de învățământ preuniversitar ar putea avea loc după debutul noului an școlar. „Luăm în considerare ideea, pe care o vom prezenta luni, aceea de demarare a concursurilor pentru posturile de director prin proba scrisă, nu pe 26 iulie, ci imediat după începerea anului școlar 2021-2022, după 13 septembrie. Probele de interviu s-ar putea susține până în decembrie, pentru a avea numirile făcute cu începere din semestrul doi, din 10 ianuarie. Acesta este un avantaj de a comasa toate etapele în anul şcolar 2021-2022 și să începem semestrul doi cu directori numiți pe competență. Există și o serie de argumente pentru a organiza concursul mai grabnic, în iunie. Printre avantaje ar fi putut fi că atunci când avem de numit interimari să ne orientăm către cei cu note peste 7. Mai sunt și alte argumente, dar Ministerul Educației este deschis la ele, atunci când vin propuneri din mai multe părţi. A doua problemă discutată a fost cea a ponderii între examenul scris și interviuri. În proiectul de metodologie avem pondere 40% examen scris și 60% interviu. Luăm în considerare și vom discuta la Ministerul Educației și 50% -50%. A mai fost lansată ideea de a contesta și interviul nu doar proba scrisă. Am agreat că vom analiza și această propunere la nivelul ministerului. Luni vom face publice concluziile”, a declarat ministrul educației, Sorin Cîmpeanu, la Iași.

Mai multe, pe bzi.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *