Gimnazial

800 de volume donate de Teodor Hossu-Longin Școlii nr. 12 B.P. Hasdeu Constanța

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 12 B.P. Hasdeu Constanța au primit, ieri, 2 iunie, în dar 800 de volume de beletristică de la scriitorul Teodor Hossu-Longin.

Donația vine să completeze consistent fondul de carte al bibliotecii școlare, cu scopul de atrage elevii spre lectură, de a le oferi o soluție responsabilă de petrecere a timpului liber și, mai ales, de a le cultiva gustul pentru citit.

Apreciem gestul scriitorului Teodor Hossu-Longin cu atât mai mult cu cât există în rândul elevilor un reviriment în privința apetitului pentru actul lecturii unei cărți tipărite. Într-o perioadă monopolizată, oarecum de mijloacele tehnologice care oferă informație sintetică, datoria noastră de cadre didactice și părinți este aceea de a apropia copilul de opțiunea valoroasă- cititul a declarat prof. Sorin Mihai, inspector școlar general.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *