Resurse Umane

Timiș: Inspectorul școlar general îndeamnă studenții să se angajeze în învățământ

Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) Timiş va colabora cu mediul universitar pentru pregătirea şi angajarea studenţilor din anii terminali de la licenţă şi masterat, cu precădere în învăţământul preşcolar, unde este o deficienţă mare a resurselor umane de la catedră, a declarat, joi, şeful IŞJ Timiş, Marin Popescu.

El a anunţat că cel mai mare deficit de cadre didactice se înregistrează în rândul educatorilor şi al învăţătorilor, mai ales ca urmare a pensionărilor din ultimul an, dar şi la disciplinele de matematică, fizică, chimie, din acelaşi motiv.

Mai multe aici: https://www.agerpres.ro/educatie-stiinta/2021/02/25/timis-studentii-din-anii-teminali-indemnati-de-inspectoratul-scolar-sa-devina-cadre-didactice-in-preuniversitar–667851

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *