Fără categorie

Bugetul Ministerului Educaţiei pe anul 2021 a fost avizat favorabil în comisiile de învățământ

Bugetul Ministerului Educaţiei pe anul 2021 a fost avizat favorabil, joi, fără amendamente, de comisiile parlamentare de specialitate.

S-au întrunit 21 de voturi „pentru” şi 12 voturi „împotrivă”.

„Bugetul Ministerului Educaţiei înregistrează, la nivel de proiect, o creştere în valoare absolută de 244 de milioane de lei faţă de execuţia pe anul 2020. Din perspectiva bugetului Educaţiei Naţionale avem cea mai mare valoare absolută înregistrată în ultimii 30 de ani. Este vorba de 39,6 miliarde lei, peste 8 miliarde euro. 535 de milioane de lei – bursele elevilor acordate de la bugetul de stat pentru prima dată. Cuantumul este dublu faţă de cât s-a alocat anul trecut prin bugetele autorităţilor locale”, a declarat, în comisii, ministrul Sorin Cîmpeanu.

https://www.agerpres.ro/viata-parlamentara/2021/02/25/buget2021-parlament-bugetul-ministerului-educatiei-avizat-favorabil-in-comisiile-de-specialitate–667980

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *