Gimnazial Liceal Noutăți Legislative Preșcolar Primar Resurse Umane Special

HG ul pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 48/2022 privind plata diferentelor de drepturi salariale cuvenite personalului didactic din invatamantul de stat pentru perioada 1 iulie 2017-31 august 2021 a fost publicat în Monitorul Oficial

Hotărârea de Guvern pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 48/2022
privind plata diferentelor de drepturi salariale cuvenite personalului didactic din invatamantul de stat pentru perioada 1 iulie 2017-31 august 2021 a fost publicată în Monitorul Oficial. Prima tranșa de bani ar urma să se acorde împreună cu salariul lunii septembrie.

Potrivit actului normativ, în vederea stabilirii diferențelor de drepturi salariale care se cuvin beneficiarilor din învățământul de stat potrivit art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 48/2022, angajatorii calculeaza diferențele de drepturi salariale pentru intervalul 1 iulie 2017-31 august 2021, astfel:
a) stabilesc salariul de baza pentru personalul didactic din învățământul preuniversitar și universitar de stat prin utilizarea tranșelor de vechime în învățământ prevăzute în Hotărarea Guvernului nr. 38/2017;
b) recalculează drepturile salariale rezultate din stabilirea salariului de baza potrivit lit. a), pentru perioada în care beneficiarul a avut contract de muncă în unitate/instituție, din intervalul 1 iulie 2017-31 august 2021;
c) calculează pentru fiecare beneficiar diferența dintre drepturile salariale lunare recalculate conform lit. b) și cele efectiv plătite, din intervalul 1 iulie 2017-31 august 2021.

Pentru mai multe detalii, consultați Hotărârea de Guvern de mai jos:

HG Drepturi salariale

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *