Gimnazial Liceal Preșcolar Primar Profesional Resurse Umane

Federațiile din învățământ solicită intervenția Președintelui

Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET”, Federația Sindicatelor Libere din Învățământ și Federația Națională Sindicală „Alma Mater” au transmis astăzi, 11 februarie 2022, o scrisoare președintelui Klaus Iohannis prin care îi solicită să medieze conflictul actual din sistemul de învățământ.

Reprezentanții celor trei federații susțin că: „Având în vedere perioada dificilă pe care o traversăm, ne adresăm Domniei Voastre și vă solicităm respectuos ca, în baza art. 80 alin. (2) din Constituția României, [potrivit căruia „Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.”] să interveniți pentru a preîntâmpina o escaladare a conflictului din Educație. Excelență, considerăm că este imperativ să chemați la dialog președinții partidelor politice care formează coaliția de guvernare, precum și pe Prim-ministrul României, pentru a găsi soluțiile corecte și concrete pentru ca proiectul național „România Educată“ –  inițiat și susținut de Domnia voastră – să poată fi implementat.

Scrisoarea catre Presedintele Romaniei

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *