Gimnazial Liceal Profesional

Sorin Cîmpeanu: Am propus ca elevii din clasele terminale să vină în formație completă

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, anunţă că a solicitat analizarea posibilităţii ca elevii din clasele terminale care, în localităţile aflate în scenariul roşu, merg la şcoală doar cu jumătate din clasă să poată participa cu întregul efectiv la ore faţă în faţă, aşa cum se întâmplă în cazul claselor primare. Ministerul cere, de asemenea, organizarea de cursuri cu prezenţă fizică în toate şcolile speciale, unde sunt înscrişi, la nivel naţional, peste 27.000 de copii cu nevoie educaţionale speciale.

„În verde toți elevii cu prezență fizică. În scenariile galben și roșu vin la școală învățământul primar, grădinițele și elevii din clasele terminale. Am solicitat să fie analizată posibilitatea de eliminare a prevederii care vizează injumătățirea efectivele din clasele a VIII-a și a XII-a în scenariul roșu. Am explicat că nu înțeleg cum în aceeași școală, pe același palier pot veni cei de clasa a IV-a în format complet, iar cei de clasa a VIII-a care au de susținut Evaluarea Națională trebuie să vină numai jumătate”, a spus Sorin Cîmpeanu la Digi 24.

Mai multe, pe stiriedu.ro. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *