Fără categorie

Ministerul Educației va avea 580 de angajați

Guvernul a aprobat Hotărârea 369 privind organizarea și funcționarea Ministerului Educației. Față de vechiul actul normativ apare o nouă direcție, cea care se va ocupa de implementarea proiectului „România Educată“. Potrivit hotărârii, Ministerul Educației va avea 580 de angajați, 5 secretari de stat și 2 subsecretari de stat.  În termen de minimum 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se face reîncadrarea personalului în numărul maxim de posturi aprobat și în noua structură organizatorică, cu respectarea condițiilor prevăzute de legislația în vigoare pentru fiecare categorie de personal.

De asemenea, se constituie, pe lângă ministrul educației, Colegiul ministerului, organism consultativ ale cărui componență și regulament de organizare și funcționare se aprobă prin ordin al ministrului educației.

Hotărârea publicată ieri în Monitorul Oficial poate fi consultată aici.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *