Gimnazial Liceal

Sorin Cîmpeanu: Mediile se calculează prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat întreg

Ministerul Educației, Sorin Mihai Câmpeanu a declarat că nici în semestrul II nu se vor susține teze, urmând ca media să se calculeze prin otunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat întreg.
„Pentru anul școlar 2020-2021 sunt suspendate #tezele (lucrările scrise semestriale), conform OM 5977/2020.
✍️În consecință, la finalul semestrului al doilea, mediile pentru toate disciplinele se obțin prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat întreg.
💻 Avand în vedere că la acest moment aproape un milion de elevi participă la toate activitățile didactice în sistem #online și atât timp cât sistemul de învățământ din România nu dispune de platforme de evaluare și examinare dedicate și securizate, #relevanța tezelor este mai mult decât discutabilă“, a scris ministrul Educației pe pagina de facebook. 
foto: Facebook

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *