Fără categorie

INSP nu recomandă utilizarea lămpilor UV pentru dezinfecţia suprafeţelor în școli

Institutul Naţional de Sănătate Publică nu recomandă utilizarea lămpilor UV pentru dezinfecţia suprafeţelor în unităţile de învăţământ cu scopul limitării transmiterii COVID-19.

„Întrucât accidentele survenite în urma utilizării lămpilor UV în unităţile de învăţământ sunt tot mai dese, precizăm că specialiştii INSP nu susţin această metodă de dezinfecţie, opinie transmisă de altfel tuturor instituţiilor ce au solicitat un punct de vedere în această direcţie”, precizează Institutul Naţional de Sănătate Publică, într-un comunicat postat pe site-ul instituţiei.

Mai mult: https://www.agerpres.ro/social/2021/02/27/coronavirus-insp-nu-recomanda-utilizarea-lampilor-uv-pentru-dezinfectia-suprafetelor-in-scoli–669366

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *