Primar

Predarea diferențiată – componentă de bază în actul pedagogic

Prof. înv. primar Ileana Simona Sburlea

Școala Gimnazială ”Ovid Densusianu” Făgăraș

 

Utilizarea strategiilor de instruire diferențiată în cadrul orelor  crește nivelul creativității gândirii elevilor de vârstă școlară mică.

Diferențierea prin forma de organizare a activității de învățare utilizată oră de oră, organizând multe activități de învățare pe grupe omogene sau eterogene conduc la o dezvoltare individual optima a elevilor. Învățând în grupe omogene, elevii cu potențial redus de învățare au satisfacția de a rezolva itemi stabiliți conform nivelului lor, crescându-le astfel încrederea în sine, iar cei cu potențial ridicat sunt antrenați la nivelul lor, fără să intervină plictiseala;

Organizarea în grupe eterogene oferă elevilor sarcini diferențiate ca dificultate, dezvoltând la elevi spiritul de echipă, cooperarea și întrajutorarea. Exemplific folosirea diferențierii prin modul de organizare a colectivului de elevi  în cadrul temei „Figuri și corpuri geometrice”.

 FIȘĂ DE LUCRU

Fisa de lucru – Predarea diferențiată Prof. Sburlea Simona

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *