Şcoala Internaţională

TEHNOLOGIA CARE SCHIMBA STILUL DE PREDARE

Într-o dimineaţă de luni, la şcoala Khan Labs din Mountain View, Califor-nia, un elev de zece ani spune că ştie destul de bine matematică, dar trebu-ie să mai lucreze la partea de scriere. Nu-şi face griji, totuşi; Amartya, un pro-gram pe computer, are un plan pentru el. Elevul va practica gramatica online, va rezerva un slot cu un profesor de lim-ba engleză şi îşi va consulta mentorul. Acesta este unul din produsele oferite elevilor de Khan Labs. Elevii nu au teme pentru acasă sau cărţi, caie-te, nu îşi petrec toată ziua în sălile de clasă. Mai mult, ei nu sunt împărţiţi în clase după vârstă; ci împărtăşesc spaţii comune pe măsură ce ating obiecti-vele şi participă la programele individu-ale, folosind software-ul pen...

[Articol complet Articol complet]

Pagina :