Şcoala Internaţională

CUI II PASA DE STAREA DE BINE A PROFESORILOR

Sănătatea emoţională şi socială a tinerilor este aproape imposibil de sprijinit de către profesori dacă aceştia, la rândul lor, nu se îngrijesc de propria lor sănătate emoţională. Oricine a lucrat Intr-o şcoală sau cine cunoaşte un profesor ştie că aceştia sunt, adeseori, stresaţi, obosiţi, şi că lucrează de multe ori la cota de avarie până la sosirea următoarei va­canţe şcolare. Rapoartele sugerează că volumul de lucru este din ce In ce mai mare, că a crescut, de asemenea, obligaţia de monitorizare a diverselor aspecte şcolare, dar şi responsabilita­tea. Nu In ultimul rând, trebuie luate In calcul şi comportamentul provocator al elevilor, dificultăţile emoţionale ale acestora, schimbările politice In curs...

[Articol complet Articol complet]

Pagina :